Spor Ayakkabı Temizlemenin 10 Püf Noktası

20 Mayıs 2024

1- Genel Temizlik İçin Diş Fırçası

Spor ayakkabıların düzenli temizliği için diş fırçasından yararlanmak mümkündür. Bu süreçte ilk olarak ayakkabıların bağcıkları çıkarılır. Ardından beyaz sabunla hazırlanan suya fırçayı batırarak ayakkabı fırçalanır. Bu işlem nazikçe yapılmalıdır. Ayakkabının bağcıkları da aynı suda yıkanarak temizlenir. Son olarak bol suyla durulanır.

2- Küf Lekelerine Özel Gliserin

Bazen ayakkabılar uzun süre kullanılmadan dolap içeriğinde muhafaza edildiğinde küf lekeleri ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda küflerden ayakkabının arındırılması için gliserin kullanımı tavsiye edilir. Bunun için öncelikle bir miktar pamuğa gliserin dökülmeli ve bu pamukla spor ayakkabıdaki küflü bölgeler silinmelidir.

3- Sirke Kullanımıyla Temiz ve Hijyenik Ayakkabılar

Her evde yer alan ve çok çeşitli amaçlarla kullanılan sirkenin temizlik konusunda oldukça kullanışlı olduğu bilinir. Spor ayakkabı temizliğinde de muazzam sonuçlar ortaya çıkaran sirkenin uygulama yöntemi de oldukça kolaydır. Yarım bardak suya bir fincan beyaz sirke konur. Bu karışıma yumuşak bir bez batırılır ve ayakkabının kirli bölgeleri bezle silinir. Silme işleminin ardından kuru bez yardımıyla ayakkabının ıslaklığı alınır ve güneşe bırakılarak kurutulur.

4- Her Spor Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Spor ayakkabı temizliği söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak çamaşır makinesi gelir. Bununla birlikte bezden yapılan ayakkabılar için çamaşır makinesi uygun olmasına rağmen diğer malzemelerle yapılan spor ayakkabılar için doğru bir uygulama değildir. Çünkü çamaşır makinesinde yıkandığında bu tür ayakkabılarda yıpranma meydana gelir ve kullanım ömrü kısalır.

5- Beyaz Diş Macunuyla Kusursuz Temizlik

Spor ayakkabıları temizlerken beyaz diş macunundan yararlanılabilir. Kullanılmayan bir diş fırçasına beyaz diş macunu sürülür ve ayakkabıdaki lekeli bölgeler fırçalanır. Böylece lekeler kolaylıkla giderilir.

6- Karbonatla Etkili Spor Ayakkabı Temizliği  

Spor ayakkabının temizliğinde karbonat temizlik için etkili bir yöntemdir. Bir miktar ılık suya karbonat eklenir ve yumuşak bir diş fırçası yardımıyla lekeli bölgeler temizlenir.

7- Ayakkabıya Özel Tasarlanan Temizleyiciler ve Süngerler

Spor ayakkabılar için özel olarak tasarlanan temizleyiciler ve süngerler mevcuttur. Bu tür ürünlerin kullanılmasıyla istenen temizlik kolaylıkla sağlanır.

8- Sararan Beyaz Spor Ayakkabılar İçin Cif Mucizesi

Beyaz ayakkabılarda zamanla sararma meydana gelir. Bu sararmaların giderilmesi için cif kullanılır. Diş fırçasının üzerine bir miktar cif dökülür ve ilgili bölge nazikçe fırçalanır. Bir süre cif lekeli bölgede bekletilir, ardından nemli bez yardımıyla ayakkabı silinir.

9- Makineden Yıkanmadan Ayakkabı Kokusunun Giderilmesi

Ayakkabıda koku oluştuğunda çamaşır makinesinde ayakkabının yıkanması yerine çıkarılabilir taban kullanılması uygun olacaktır. Sadece tabanın beyaz sabunla yıkanması tavsiye edilir.

10- Spor Ayakkabıda Kokunun Önlenmesi

Spor ayakkabıda kokunun oluşmaması adına ayakkabının iki gün peş peşe giyilmemesi önemlidir. Bu nedenle birden fazla ayakkabı edinilmesi ve dönüşümlü olarak giyilmesi önerilir.

Spor Ayakkabı Temizlemenin 10 Püf Noktası
Spor Ayakkabı Temizlemenin 10 Püf Noktası

Her evde kendine yer bulan ve sıklıkla kullanılan spor ayakkabı, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu nedenle düzenli olarak temizliğinin yapılması ve bu süreçte ayakkabının ilk günkü formunu kaybetmemesi için doğru yöntemlerin tercih edilmesi gerekir. Bu nedenle spor ayakkabı temizlemenin 10 püf noktası şu şekilde sıralanabilir:

Devamını Oku...
Kadın Terlik Modelleri ile Kolay Kombin Yapmanın Püf Noktaları
Kadın Terlik Modelleri ile Kolay Kombin Yapmanın Püf Noktaları

Büyük bir özenle seçilen ve giyilen kıyafetlerin en büyük tamamlayıcısı, terlik kombinini doğru yapmaktır. Bu süreçte kendini iyi hissetmek ve dışarıya çıktığında herkesin kombinini güzel bulmasını isteyebilirsin.

Devamını Oku...
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar


Aktif yaşam tarzına hazırlanırken bütçenizi zorlamadan en kaliteli spor ayakkabı çeşitlerini satın almak hayal değil.

Devamını Oku...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.